You are here

Home Inspector Committees

Home Inspector Examiners Committee

 

Members of Home Inspector Examiners Committee

Name Term of Office Expires Appointing Authority Statuatory Qualification
Darryl Baskin, Chair 3 yrs* Jun-21 The Office of the Governor Real Estate Broker
Sam Haubrick, Vice Chair 3 yrs* Jun-20 The Office of the Governor State or Nat'l Houseing Inspection Assoc. or Foundation Member
Christian Cody 3 yrs* Jun-22 The Office of the Governor Lay Member
Melissa Coon 3 yrs* Jun-22 The Office of the Governor State or Nat'l Housing Inspection Assoc. or Foundation Member
Pat McGlamery 3 yrs* Jun-21 The Office of the Governor Real Estate Appriser 
Mark Reed 3 yrs* Jun-21 The Office of the Governor State or Nat'l Housing Inspection Assoc. or Foundation Member
Denver Talley 3 yrs* Jun-20 The Office of the Governor State or Nat'l Housing Inspection Assoc. or Foundation Member
         

*or until succeeded

 

Agendas and Minutes of Home Inspector Examiners Committee

  • Feb. 2020 | Canceled 

  • Apr. 2020  | Canceled

  • June 2020 | Canceled

  • Aug. 2020 | Agenda | Minutes

  • Oct. 2020  | Agenda | Minutes

  • Dec. 2019 | Cancelled